روتیل مصنوعی

روتیل مصنوعی به ماده خام غنی از تیتانیوم با ترکیب و خواص ساختاری مشابه روتیل طبیعی اطلاق می شود که با جداسازی بیشتر اجزای آهن موجود در ایلمنیت با روش های فرآوری شیمیایی تولید می شود.

محتوای TiOz بسته به فناوری پردازش از 91٪ تا 96٪ متغیر است. این یک جایگزین باکیفیت برای روتیل طبیعی است.در تولید دی اکسید تیتانیوم کلردار به طور گسترده استفاده می شود.همچنین می توان از آن در تولید تتراکلرید تیتانیوم، تیتانیوم فلزی، محصولات مینا و پوست الکترود استفاده کرد.

سنگ روتایل

معرفی روتیل

روتیل یک ماده معدنی زرد مایل به قرمز مایل به قهوه ای است که جزء اصلی آن است و همچنین حاوی مقادیر مشخصی آهن، نیوبیم و تانتالم است. آهن نتیجه همزیستی آن با ایلمنیت است. نیوبیم و تانتالیوم اغلب با سنگ معدن تیتانیوم به دلیل شباهت آنها به و . روتیل یک دی اکسید تیتانیوم نسبتا خالص است که عموماً حاوی بیش از 95 درصد دی اکسید تیتانیوم است، اما ذخایر پوسته زمین اندک است به همین علت جز سنگ قیمتی حساب می شود.

روتیل مصنوعی (روتیل مصنوعی) با نام روتیل مصنوعی (روتیل مصنوعی) نیز شناخته می شود. این به یک ماده خام غنی از تیتانیوم با ترکیب و خواص ساختاری مشابه روتیل طبیعی اطلاق می شود که با جداسازی بیشتر اجزای آهن در ایلمنیت با روش های پردازش شیمیایی تولید می شود.

محتوای آن بسته به فناوری پردازش از 91٪ تا 96٪ متغیر است. این یک جایگزین باکیفیت برای روتیل طبیعی است و به طور گسترده در تولید دی اکسید تیتانیوم کلردار، تتراکلرید تیتانیوم، تیتانیوم فلزی، محصولات لعابی و پوست الکترود استفاده می شود و همچنین می تواند در تولید رنگدانه های زرد روتیل مصنوعی استفاده شود. کشورهای تولید کننده اصلی استرالیا، ایالات متحده، ژاپن، هند، مالزی و غیره هستند. سن تولید از سنگ قرمز باقیمانده طبیعی فراتر رفته است اما سرامیک کف باغ هم مورد استفاده قرار می گرد، عمدتاً به این دلیل که ذخایر طبیعی روتیل به تدریج تخلیه می شود و تولید سال به سال کاهش می یابد.

سنگ روتایل

صادرات سنگ

با توجه به خواص عالی روتیل به عنوان یک سنگ قیمتی، مردم به مطالعه روش سنتز علمی روتیل پرداخته اند. در سال 1947، شرکت آمریکایی سرب برای اولین بار سنگ روتیل اصل را با ذوب شعله تولید کرد و روتیل های بی رنگ و شفاف عمدتاً به عنوان جایگزین یا تقلبی الماس استفاده می شد. سنگ های قیمتی جلا داده شده با روتیل مصنوعی بی رنگ و شفاف، خیره کننده و رنگارنگ هستند و از الماس واقعی پیشی می گیرند. به دلیل دوشکستگی قوی روتیل، با استفاده از یک ذره بین برای مشاهده “الماس رنگی فانتزی” از سطح بالایی، می توانید سایه دوتایی قابل توجهی را روی خط الراس در پایین پیدا کنید، اما هرگز سایه دوتایی در واقعی وجود نخواهد داشت. الماس علاوه بر این، “الماس های فانتزی رنگ” مبتذل به نظر می رسد زیرا فلاش بسیار روشن است و نور سفید شیری مات دارد.

 

ویرایش اصل تولید روتیل مصنوعی
تولید روتیل مصنوعی یکی از فرآیندهای غنی‌سازی مواد خام معدنی تیتانیوم است که عمدتاً از طریق پردازش مرطوب برای حذف مواد تیتانیوم بالا با ناخالصی‌های غیر تیتانیوم انجام می‌شود تاجر سنگ قیمتی همانند سنگ ساختمانی به علت طرفداران زیاد است. روتیل مصنوعی یکی از مواد اولیه اصلی برای تولید تتراکلرید تیتانیوم و تتراکلرید تیتانیوم ماده خام واسطه ای برای تولید دی اکسید تیتانیوم و اسفنج تیتانیوم است، بنابراین بهبود تکنولوژی تولید روتیل مصنوعی، افزایش بازده و بهبود کیفیت محصول و غیره. تولید تیتانیوم اسفنجی و دی اکسید تیتانیوم تاثیر بسزایی دارد. ماده اولیه تولید روتیل مصنوعی ایلمنیت و تعداد کمی سرباره تیتانیوم است اما سرباره تیتانیوم نیز از ایلمنیت تولید می شود و می توان گفت ایلمنیت ماده اولیه اولیه تولید روتیل مصنوعی است.

سنگ روتایل

انواع سنگ های صادراتی ایران

اساس تکنولوژیکی برای تولید سنگ روتایل مصنوعی از ایلمنیت، حذف آهن و سایر ناخالصی ها از ایلمنیت و به حداکثر رساندن غنی سازی تیتانیوم به شکل روتیل است. با توجه به ویژگی های فرآیند حذف آهن. آهن باید اکسید شده و احیا شود و سپس با روشی مناسب حذف شود. تولید روتیل مصنوعی نیازهای گسترده تری برای مواد خام ایلمنیت دارد، اما الزامات سخت گیرانه تری برای رادیواکتیویته کم دارد. البته از نظر اقتصادی و تکنولوژی، ایلمنیت کم ناخالصی و عیار بالا همچنان محبوب ترین است.