سنگ روتایل

روتیل یک دی اکسید تیتانیوم نسبتا خالص است که عموماً حاوی بیش از 95 درصد دی اکسید تیتانیوم است.این ماده معدنی مهمی برای استخراج تیتانیوم است، اما ذخایر کمتری در پوسته زمین دارد. دارای خواص عالی مانند مقاومت در برابر درجه حرارت بالا، مقاومت در برابر دمای پایین، مقاومت در برابر خوردگی، استحکام بالا و وزن مخصوص کوچک است و به طور گسترده در هوانوردی نظامی، هوا فضا، ناوبری، ماشین آلات، صنایع شیمیایی، نمک زدایی آب دریا و غیره استفاده می شود.

سنگ روتایل

روتیل

روتیل خود یکی از مواد اولیه ضروری برای الکترودهای جوشکاری با عیار بالا است و همچنین بهترین ماده اولیه برای تولید دی اکسید تیتانیوم روتیل است. دی اکسید تیتانیوم در روتیل به طور گسترده در مواد فوتوکاتالیست، افزودن عناصر خاکی کمیاب لانتانید، مواد جاذب نانو اکسید روی، دیاتومیت، نانو پلیمرهای زنجیره سیلیکون کربن و سایر مواد معدنی خالص طبیعی استفاده می شود که به صورت علمی فرموله شده و با فناوری پردازش ویژه تولید می شوند.

اندازه منافذ منافذ داخلی آن بین 0.27-0.98 نانومتر است که به صورت کریستال‌هایی مرتب شده‌اند، دارای بار ضعیفی هستند و فعالیت نور اکسیداتیو خوبی دارند؛ در حالی که قطر مولکولی مواد آلی مانند فرمالدئید، آمونیاک، بنزن، تولوئن و زایلن همگی هستند. 0.4- بین 0.62 نانومتر و همگی مولکول های قطبی هستند به دلیل لوکس بودن برخی ساختمان ها از سنگ قیمتی برای نما استفاده می کنند.

از طریق اثر جذب و جذب منحصر به فرد ساختار کریستالی روتیل، گازهای سمی مانند فرمالدئید، بنزن، TVOC و غیره به طور محکم قفل شده و تجزیه می شوند که می تواند به طور موثر هوای داخل خانه را بدون ایجاد آلودگی ثانویه تصفیه کند. در عین حال، غلظت موثر یون های اکسیژن منفی تولید شده در طی فرآیند تصفیه به حدود 2000 یون می رسد.

اطلاعات اولیه

روتیل یکی از مواد معدنی اصلی حاوی تیتانیوم است. سیستم کریستالی چهارضلعی، اغلب با شکل کریستالی ستونی یا سوزنی دست نخورده چهارضلعی، سنگدانه بلوک دانه ای یا متراکم است. قرمز تیره، قهوه ای، زرد یا نارنجی، سیاه غنی از آهن؛ رگه هایی از زرد تا قهوه ای روشن. درخشش الماس، روتیل آهن درخشش نیمه فلزی است. شکننده است، با سختی 6 تا 6.5 و چگالی 4.2 تا 4.3 گرم بر سانتی متر مکعب، آنهایی که غنی از آهن، نیوبیم و تانتالیوم هستند چگالی آن افزایش می یابد و بالاترین آنها می توانند به بیش از 5.5 گرم در سانتی متر مکعب برسند. در اسید فسفریک داغ محلول است پس از سرد شدن و رقیق شدن، افزودن پراکسید سدیم می تواند محلول را زرد مایل به قهوه ای (واکنش تیتانیوم) کند. روتیل را می توان در گنیس، پگماتیت، اکلوژیت (آمفیبو) و پلاسر تولید کرد.

سنگ روتایل

انواع سنگ های صادراتی ایران

اجزای شیمیایی

TiO2، Ti60٪، گاهی اوقات حاوی Fe، Nb، Ta، Cr، Sn و غیره است.
ویژگی‌های شناسایی: شکل ستونی چهارضلعی، کریستال‌های دوقلو و رنگ آن از ویژگی‌های شناسایی هستند؛ می‌توان آن را از کاسیتریت (کاسیتوریت) تشخیص داد؛ در اسیدها نامحلول است و با افزودن کربنات سدیم برای تف جوشی، می‌توان آن را در اسید سیلیسیک حل کرد. هیدروژن محلول را زرد می کند.

منشاء نام

کلمه روتیل از لاتین Rutilus که به قرمز (قرمز) اشاره دارد که نماد رنگ روتیل است و صادرات سنگ به همین علت زیاد است.
بلورهای دو هرمی چهارضلعی مرکب، اغلب با شکل بلورهای چهارضلعی دست نخورده یا کریستالی سوزنی مانند. سیمپلکس رایج عبارتند از: ستون مربع m، a و مربع دو هرم s و غیره، گاهی اوقات ستون مربع پیچیده و مربع پیچیده دوتایی